Ağız Kokusu Ölçüm ve Tedavi Birimi Birden fazla kişi, günün her hangi bir saatinde, yakın temasa gerek olmadan, aynı bireyin ağızında çirkin koku tespit ediyorsa, ve bu durum en az birkaç ay boyunca kesintili veya kesintisiz olarak devam ediyorsa, bireyin kendisi bu çirkin kokuyu duymuyor olsa bile bu klinik tabloya ağız kokusu ismi verilir. Tahmin edilenden daha yaygın bir sorun olup sosyal ortamlarda kişinin kendisini ve diğer insanları rahatsız edebilecek bir durumdur. Ağız Kokusu Çeşitleri ve Nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz. Tip 0 Ağız kokusu: Sadece sabahları uyanıldığında duyulan koku normaldir. Her bireyde m utlaka az veya çok miktarda bulunur. Tedavi e d ilm e z.

Tip 1 Ağız kokusu: D il yüzeyi g ir in t ili ve çıkıntılıdır. Ağız kokusunun sebebi u çu cu k ü k ü rtlü bileşiklerdir.

T i p 2 Ağız kokusu: B u grup a ğ ız k o k u su da büyük ölçüde dil sırtından gelir ^ s k a t bakteri k a y n a ğ ı ağızın içinde değildir, sinüsler, fc ^ a d e m c ik le r , b o ğ a z veya komşu dokulardır. Bilhassa Ç^îCD cuklard a T i p i ile birlikte görülür.

Tip 3 Ağız kokusu: Sindirim enzim veya organları besinleri gereği şekilde sindiremediği zaman besinler bakterilerin çürütmesine terk edilmiş demektir. Sindirim kanalında açığa çıkan gazlar bireyin isteği ve bWg\s\ dışında ağıza yükselir ve kokuya neden olur.

Tip 4 Ağız kokusu: Akciğerden gelir. Ağız kokusu değildir. NEFES KOKUSUdur. Bu Tip nefes kokusu hastaları ağız kokusu tedavisine asla cevap vermez, ağız içinde ne yapılırsa yapılsın hiç bir iyileşme göstermez.

Tip 5 Ağız kokusu: Ağzının koktuğunu zannederler. Aslında ağızda ölçülebilir hiç bir patolojik koku bulunmaz. "Benden uzak durduklarına göre galiba benim ağızım kokuyor" düşüncesi hakimdir. Bunlar genellikle duygulu, narin, disiplinli ve içe dönük kişilik taşırlar. Şaşırtmacalı sorular ile teşhis edilirler. Ağız kokusunun nedenlerini öğrenmek ve bu soruna çözüm bulmak için sîzleri hastanemize bekliyoruz, randevu günü muayeneye gelmeden önce:

■ Koku yapan besinler yemeyiniz.

■ Hiçbir gargara kullanmayınız.

■ Dişlerinizi fırçalamayınız, fakat diş fırçanızı yanınızda getiriniz.

■ Üzerinizde koku oluşturabilecek hiçbir şey sürmeyiniz.fparfüm traş losyonu,kokulu sabun v.s)

■ Göz damlası,burun damlası veya burun spreyi kullanmayınız.

■ Mutlaka sabah kahvaltısı yapmış olunuz ancak muayeneye gelmeden 1 saat öncesine kadar aç olmanız gerekmektedir.

■ Çay ve meşrubat benzeri sıvılar içmeyiniz. Sağlıklı günler..