Pedodonti Nedir?

Kelime anlamı olarak ‘çocuk dişi’ anlamına gelen pedodonti genel olarak çocuk diş hekimliği anlamında kullanılır. Çocukların yaklaşık 12-13 yaşlarına gelene kadar yaşadıkları diş ile ilgili süreçler ile ilgilenir.

Pedodontist Kimdir?

Çocukların bebeklikten itibaren; diş çıkarma süreci, biberon çürükleri, süt dişlerinin çıkma süreci, süt dişlerinde oluşan çürükler ve diş çekimleri ile ilgilenen uzman diş hekimlerine pedodontist adı verilir.

Pedodonti Hangi Alanlar ile İlgilenir?

-Çocukların diş hekimine alışma sürecini ve ağız bakım alışkanlığını kazanmaları sürecinde etkili rol oynar.

-Ağız ve çene yapısı ile ilgili oluşabilecek sıkıntılara karşı koruyucu ortodonti tedavileri uygular.

-Çürük oluşumunu engelleme çalışmaları yapar.

-Çürük tedavisi uygular.

-Süt dişlerin ve daimî dişlerin dolgu, kanal gibi uygulamalarını gerçekleştirir.

-Kırık diş tedavisi uygular.

-Diş gıcırdatma ve diş sıkma problemlerine karşı plak tedavisi uygular.

-Diş eti hastalıkları ile ilgili tedavi uygular.

-Kalıtımsal diş hastalıkları ile ilgili tedavi uygular.

Koruyucu Diş Hekimliği Nedir?

Çocukların 6.aydan itibaren çıkarmaya başladığı süt dişlerinden başlayarak, süt dişlerin kalıcı dişlere dönüşene kadarki sürecini kapsar. Bu süreç içerisinde meydana gelebilecek diş hasarlarını ve kayıplarını önlemek adına ‘koruyucu diş hekimliği’ uygulaması yapılır. Bu sayede çocuklar diş hekimine alışır ve ağız bakımı hakkında bilgi sahibi olur.

Biberon (Bebek) Çürüğü Nedir?

Çocukların süt dişlerinde meydana gelen çürümelere ‘biberon çürüğü’ adı verilir. Küçük yaşlarda beslenme alışkanlığına bağlı olarak meydana gelen enfeksiyon hastalığıdır. Çocuklara yatmadan önce içirilen sütler veya temizlenmeyen yemek artıkları nedeni ile biberon çürükleri oluşur. Biberon çürükleri mutlaka tedavi edilmelidir.

Pedodonti Neden Tercih Edilmelidir?

Çocukların diş hekimlerine alışmasını sağlamak, ileride oluşabilecek diş hastalıklarını önlemek ve güzel gülüşlere sahip olmalarını sağlamak amacı ile pedodonti ziyaretleri gerçekleştirilmelidir.