Ortodonti nedir?

Dişler, çene ve yüz kemikleri bir uyum içindedir. Ortodonti tüm bu yapıların birbirleri ile ilişkilerini inceleyen ve ortaya çıkan bozuklukları tedavi eden ortodonti bilimi diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır.  

Ortodontik bozukluklar neden oluşur?

Süt dişlerindeki çürükler ve süt dişlerinin erken çekilmesi ortodontik bozuklukların en yaygın, aynı zamanda önüne geçmesi en kolay sebebidir. Bu açıdan süt dişlerinin iyi korunması, ilk süt dişinin sürmesi ile diş temizliğine başlanması ve çürük oluşması durumunda vakit kaybetmeden tedavilerinin yapılması ve süt dişlerinin düşme zamanına kadar ağızda tutulması çok önemlidir. Bunun yanında genetik olarak diş ve çene boyutundaki uyumsuzluklar da ortodontik bozukluk sebebi olabilir.

Çocuğumun ortodontik tedavisi için daimi dişlerinin tamamlanmasını beklemeli miyim?

Sabit ortodontik tedaviye başlamak için tüm süt dişlerinin düşüp daimi dişlerin sürmesi beklenir. Ancak ortodontik bozuklukların bir kısmı erken müdahale ile kolayca çözülebilecek sorunlardır. Bu nedenle çocuğunuzu 7-8 yaş aralığında mutlaka bir ortodonti uzmanı muayenesine götürün ve yılda 1 defa kontrole gitmeyi ihmal etmeyin.

Ortodontik tedavi için geç mi kaldım

Ortodontik tedavi tüm yaş gruplarında uygulanabilir. Ancak ilerleyen yaşla birlikte tedavi süreleri uzamakta ve tedavi seçenekleri azalmaktadır. Diğer yandan bir takım iskeletsel bozuklukların tedavisi için hastanın uygun büyüme ve gelişim aşamasını yakalamak gerekir. Bu nedenle çocukların bir ortodonti uzmanı kontrolünde olması önemlidir. Bunun yanında yetişkin dönemde de ortodontik tedavi yapılabilir.

Ortodontik tedavim ne kadar sürecek

Ortodontik tedavi süresini belirleyen en önemli faktör diş hareket hızıdır ve kişiden kişiye farklılık gösterir. Öte yandan bir hastadaki bozukluk basit bir müdahale ile giderilebilecekken bir diğer hasta daha karmaşık müdahalelere ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle tedavi sürenizi söyleyebilecek tek kişi ortodontistinizdir. Bunun yanında randevularınıza sadık olmanız, iyi ağız hijyenine sahip olmanız ve tellerinize iyi bakmanız tedavi sürenizin uzamasına engel olacaktır.

Tellerin görüntüsünü beğenmiyorum. Daha estetik çözümler var mı?

Ortodontik tedavi dişler üzerine yapıştırılan ve braket denen araçlar ile yapılır ve hem kullanım kolaylığı hem maliyet düşünüldüğünde en sık kullanılanı metal olanlarıdır ancak estetik handikapı göze almak istemeyen hastalarımız için diş renginde olan seramik braketler, dil tarafından uygulanan braketler ya da şeffaf plaklar ile ortodontik tedavi mümkündür. Hangi braket tipinin sizin tedavinizde kullanılabileceği konusunda en doğru bilgiyi ortodontistiniz verecektir.

Ortognatik cerrahi nedir?

Teller ve çok çeşitli apereyler ile ortodontik bozuklukların çok büyük bir kısmı tedavi edilebilmektedir. Ancak bazen alt ve üst çene uyumsuzluğu tellerle kompanse edilebilecek sınırların üzerinde olur. Bu durumda ortodontik tedavi ile dişler düzeltilirken çene kemiklerinin kesilerek doğru pozisyonlarına getirildiği ortognatik cerrahi teknikleri uygulanır. Ortognatik cerrahi tel tedavisinden önce de yapılabilse de çoğunlukla tedaviye ortodontik aşama ile başlanır.

Ortodontik tedavim bittikten sonra başka aygıtlar kullanacak mıyım?

Diş hareketi ortodontik tedavi görmeyen bireylerde dahi hayat boyu devam eder. Tel tedavisi gören kişilerde ise bu hareket miktarı daha fazladır. Tel tedavisinden sonra diş hareketini engelleyecek bir önlem alınmadığı takdirde tedavi sonucu kalıcı olmayacaktır. Dil tarafından yapıştırılan teller, şeffaf plaklar ve benzeri koruma yöntemlerinin kullanımı ile tedavi sonucunun pekiştirilmesi gerekmektedir.

Ortodontik tedavi sırasında ağrı duyacak mıyım?

Ortodontik tedaviye başlarken braketlerin takılmasından sonraki ikinci günden sonra dişlerde üzerine basarken sızlama şeklinde ağrılar başlar ve yaklaşık bir hafta sonra geçer. Ayda bir defa yapılacak seanslardan sonra 2-3 gün sürecek ağrılar olacaktır. Bu ağrılar günlük hayatınızı engelleyecek kadar şiddetli olmasa da çok rahatsız olursanız ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Ortodontik tedavi dişleri çürütür mü?

Ortodontik tedavi size daha düzgün diş dizileri ve dolayısıyla daha kolay temizlenebilir dişler sağlar. Böylece tedavi bittiğinde çürük görülme riski azalır. Ancak tedavi sırasında braketler ve teller ağız hijyenini ciddi şekilde zorlaştırır. Ağız bakımına özen gösteren, hekiminin tavsiyelerine uyan hastalar herhangi bir problem yaşamazken gereken özeni göstermeyen hastalar yaygın çürükler ve diş eti problemleri ile karşılaşırlar.