Diş Estetiği Nedir?

Estetik olarak çarpık ve bozuk görünen dişlerin yeniden düzenlenerek şekillendirilmesine diş estetiği adı verilir. Diş estetiği; diş eti, diş yapısı, diş dizilimi ve diş çarpıklığı gibi pek çok konuyu kapsar. Bu nedenle diş estetiği öncesinde diş hekimi tarafından iyi bir analiz yapılır.

Diş Estetiği Yaptırmaya Nasıl Karar Verilir?

Eğer sağlık açısından herhangi bir problem yoksa, yani yalnızca estetik açıdan bir işlem gerçekleştirilecekse öncelik hastanın istekleri olur. Bu istekler doğrultusunda planlanan yeni diş tasarımı dijital bir ortamda hazırlanarak hastaya gösterilir. Böylece hastalar işlem öncesinde dişlerinin yeni halini görerek karar verebilir.

Diş Estetiği Süreci Nasıl İşler?

Diş estetiği öncesinde ağız içerisinde çürük gibi sağlık problemleri olup olmadığına bakılır. Daha sonra bu tedaviler gerçekleştirilir. Diş estetiği için tamamen sağlıklı bir diş yapısı gereklidir. Diş estetiği aynı zamanda ‘gülüş tasarımı’ olarak nitelendirildiği için kişinin yüz ve çene yapısına en uygun tasarım yapılır. Böylece hastaların kendileri için en güzel gülüşe sahip olmaları hedeflenir.

Pembe Estetik Nedir?

Diş tasarımında önemli bir yere sahip olan diş etlerinin estetik hale getirilmesi sürecine pembe estetik adı verilir. Diş etleri yeniden tasarlanırken uygulanacak olan işleme göre farklı lazer tedavileri gerçekleştirilir. Lazer tedavisi yöntemine diş hekimi karar verir.

Beyaz Estetik Nedir?

Diş estetiği yapılırken dişler üzerinde uygulanan işlemlere beyaz estetik adı verilir. Bu işlemler diş yapısına göre farklılaşır. Diş hekimin uygun gördüğü; lamina kaplama (yaprak porselen uygulaması), porselen diş kaplama, zirkonyum kaplama, diş inceltme, diş beyazlatma gibi işlemler uygulanabilir.

Diş Estetiği ile Gerçek Dişler Kaybedilir Mi?

Her uygulama için dişlerin törpülenme ve kesilme miktarı değişiklik gösterir. Bazı dişlerde kesme ve törpüleme miktarı yok denece kadar az olur. Bu nedenle diş hekimine bireysel olarak danışarak en doğru bilgi alınmalıdır.

Diş Estetiği Yaptırmak Ne Kadar Sürer?

Gülüş tasarımları genellikle çok kısa süreler içerisinde tamamlanır. Diş yapısına göre değişiklik gösterebilen bu süre tek bir günde veya birkaç haftada tamamlanabilir.

Diş Estetiği Neden Yaptırılır?

Kişilerin görsel açıdan dişlerinden rahatsız olması özgüven eksikliğine ve buna bağlı psikolojik sorunlara yol açabilir. Diş estetiği sonrası daha mutlu ve güzel hissetmek mümkündür. Diş estetiği ile; diş arası boşluklar doldurulur, çarpık dişler düzenlenir, dişlerin tek bir hizada yer alması sağlanır, diş etleri estetik görünüme kavuşturulur ve daha beyaz dişler tasarlanır.